• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 7 - شوال - 1442
  • برابر با : Tuesday - 18 May - 2021
63138 308
0

گزارش مالی سونی از سه‌ماهه منتهی به مارچ ۲۰۲۱ و کل سال مالی ۲۰۲۰ – اولین سود موبایل پس از مدت‌ها

  • کد خبر : 151782
  • ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۹:۰۰

واحد خبر mobile.ir : کمپانی سونی روز چهارشنبه ۲۸ آوریل ۲۰۲۱ (۸ اردیبهشت ۱۴۰۰) گزارش مالی خود از سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۱ – منطبق بر سه‌ماهه چهارم سال مالی این […]


واحد خبر mobile.ir : کمپانی سونی روز چهارشنبه ۲۸ آوریل ۲۰۲۱ (۸ اردیبهشت ۱۴۰۰) گزارش مالی خود از سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۱ – منطبق بر سه‌ماهه چهارم سال مالی این شرکت – را به همراه گزارشی از کل سال مالی ۲۰۲۰، منتشر کرد. طبق این گزارش، مجموع فروش سونی در فصل اخیر با رشد سالانه ۲۷ درصدی، به ۲,۲۲۰.۴ میلیارد ین بالغ شده است. همچنین، مجموع فروش سونی در سال مالی ۲۰۲۰ – که از ۱ آوریل ۲۰۲۰ آغاز شده و در ۳۱ مارچ ۲۰۲۱ به اتمام رسیده – برابر با ۸,۹۹۹.۴ میلیارد ین بوده که نسبت به سال مالی ۲۰۱۹ با ۹ درصد رشد همراه بوده است. فروش بیش از ۷.۸ میلیون دستگاه پلی‌استیشن ۵ در کمتر از ۵ ماه، از جمله مهم‌ترین دستاوردهای سونی در گزارش اخیر به شمار می‌رود.

عمده آمار ارائه‌شده در گزارش اخیر سونی، از عملکرد مناسب شرکت و رشد حکایت دارند. سود عملیاتی سونی در سه‌ماهه منتهی به مارچ ۲۰۲۱ معادل ۶۶.۵ میلیارد ین بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، با رشد خیره‌کننده ۸۸ درصدی همراه بوده است. سود عملیاتی سال مالی ۲۰۲۰ نیز با رشد سالانه ۱۵ درصدی به ۹۷۱.۹ میلیارد ین بالغ شده است. اولین سود بخش موبایل بعد از مدت‌ها نیز از دیگر نکات جالب توجه این گزارش به شمار می‌رود. در ادامه نگاهی داریم به عملکرد تک‌تک بخش‌های شرکت سونی در سال مالی ۲۰۲۰ این شرکت:

بازی و خدمات شبکه‌ای

مثل همیشه، بخش بازی و خدمات شبکه‌ای بیشترین درآمد را برای سونی به همراه داشته است. طبق گزارش اخیر، سونی در سال مالی ۲۰۲۰ رقمی معادل ۲,۶۵۶.۳ میلیارد ین در این بخش فروش کرده که نسبت به فروش سال مالی ۲۰۱۹ با ۳۴ درصد رشد مواجه شده است. سونی این رشد را به افزایش رشد فروش نرم‌افزارهای بازی (از جمله افزونه‌ها) و همچنین فروش موفق پلی‌استیشن ۵ نسبت می‌دهد. پلی‌استیشن ۵ در ۱۲ نوامبر ۲۰۲۰ (۲۲ آبان ۱۳۹۹) در ایالات متحده، ژاپن، کانادا، استرالیا، نیوزیلند و کره جنوبی عرضه شد و یک هفته بعد به سایر بازارها نیز راه یافت.

در حالی که تقاضا برای خرید کنسول پلی‌استیشن ۵ بالاتر از موجودی کنونی‌ست، سونی از آغاز عرضه این محصول در نوامبر سال گذشته تا پایان مارچ ۲۰۲۱، موفق به فروش بیش از ۷.۸ میلیون دستگاه پلی‌استیشن ۵ شده که از این تعداد، ۳.۳ میلیون کنسول در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۲۱ وارد بازار شده‌اند. به گفته برخی تحلیلگران، این بدان معناست که پلی‌استیشن ۵ گوی سبقت را از مدل قبلی (یعنی PS4) ربوده است، زیرا فروش پلی‌استیشن ۴ (پس از نخستین عرضه) در همین بازه زمانی حدود ۷.۶ میلیون دستگاه گزارش شده بود. بد نیست بدانید، کنسول‌های PS5 تا کنون به قیمتی کمتر از هزینه ساخت هر دستگاه به فروش رفته که البته در ماه‌های ابتدایی عرضه کنسول‌ها، امری طبیعی محسوب می‌شود.

Sony PS5

لازم به ذکر است، کنسول PS4 همچنان با قوت به فروش خود ادامه می‌دهد. سونی در سه‌ماهه منتهی به مارچ ۲۰۲۱ حدود ۱ میلیون دستگاه و در کل سال مالی ۲۰۲۰ به تعداد ۵.۷ میلیون دستگاه از این کنسول را به فروش رسانده است. جالب است بدانید، از ابتدای عرضه این محصول تا کنون بیش از ۱۰۰ میلیون دستگاه از آن در سراسر دنیا به فروش رفته و PS5 برای رسیدن به این رقم، کار سختی را در پیش دارد.

در سال مالی ۲۰۲۰، سونی در مجموع ۳۳۸.۹ میلیون بازی (شامل بازی‌های بسته‌بندی و بازی‌های دیجیتال) را برای PS4 و PS5 به فروش رسانده که از این تعداد، ۵۸.۴ میلیون (چیزی حدود ۱۷ درصد) محصول استودیوهای سونی بوده است. حدود ۲۲۰ میلیون از این بازی‌ها (یعنی ۶۵ درصد از مجموع آنها) در قالب دیجیتال و با لینک دانلود به فروش رسیده که نسبت به بازی‌های دیجیتال فروخته شده در سال مالی ۲۰۱۹ (که ۵۳ درصد از کل بازی‌های سونی را تشکیل می‌داد) افزایش داشته است.

طبق برآورد سونی، پیش‌بینی می‌شود بازی‌های تولید شده در استودیوهای سونی درآمدزایی بالاتری در سال مالی ۲۰۲۱ داشته باشند. در سال مالی ۲۰۲۰ شاهد تولید بازی‌های موفقی از جمله The Last of Us Part II ،Ghost of Tsushima و Spider-Man Miles Morales بودیم. حال، انتظار می‌رود بازی‌های جدیدی مثل Horizon Forbidden West و God of War بتوانند در سال مالی ۲۰۲۱ موفقیت‌های بزرگی کسب کنند. ناگفته نماند فروش و سود عملیاتی بخش بازی و سرویس‌های شبکه در سه‌ماهه منتهی به مارچ ۲۰۲۱ به ترتیب ۶۶۰.۳ و ۳۳.۰ میلیارد ین عنوان شده است.

محصولات و راه‌کارهای الکترونیک

پس از بخش بازی‌ها، دومین منبع درآمدزایی سونی در سال مالی ۲۰۲۰ به محصولات و راه‌کارهای الکترونیک مربوط می‌شود. ۱,۹۲۰.۷ میلیارد ین رقم فروش سونی در این بخش طی سال مالی ۲۰۲۰ بوده که البته نسبت به فروش سال قبل از آن، ۴ درصد افت داشته است. دلیل این افت را باید در کاهش فروش دوربین‌های دیجیتال و سایر محصولات صوتی و تصویری این شرکت جست‌وجو کرد (به استثنای فروش تلویزیون‌های سونی که افزایش داشته است). گفتنی‌ست، سود عملیاتی محصولات و راه‌کارهای الکترونیک در سال مالی ۲۰۲۰ با ۵۱.۹ میلیارد ین افزایش نسبت به سال قبل از آن، به ۱۳۹.۲ میلیارد ین بالغ شد.

نتایج عملکرد کسب‌وکار اسمارت‌فون‌های سونی چندی‌ست که در ذیل همین بخش (محصولات و راه‌کارهای الکترونیک) گزارش می‌شود. طی سال مالی ۲۰۲۰، سونی ۲.۹ میلیون دستگاه گوشی هوشمند را به فروش رساند که البته در مقایسه با فروش ۳.۲ میلیون دستگاه اسمارت‌فون در سال مالی ۲۰۱۹، کمی کاهش داشته است. توجه داشته باشید، با توجه به اینکه سال مالی سونی از آوریل آغاز می‌شود، سه‌ماهه سوم سال مالی سونی مطابق با فصل پایانی سال میلادی خواهد بود. در سه‌ماهه سوم سال مالی ۲۰۲۰ سونی، فروش اسمارت‌فون‌های این شرکت از ۱.۳ میلیون دستگاه در مدت مشابه سال گذشته، به ۱ میلیون دستگاه کاهش یافت.

Sony Xperia 1 II

در سه‌ماهه چهارم سال مالی (مطابق با ماه‌های ژانویه، فوریه و مارچ ۲۰۲۱) میزان فروش اسمارت‌فون‌های سونی – مثل مدت مشابه سال قبل از آن – از ۴۰۰ هزار دستگاه فراتر نرفت. اما خبر خوب آن است که درآمد عملیاتی کسب‌وکار اسمارت‌فون در سه‌ماهه منتهی به مارچ ۲۰۲۱ (معادل ۷۴,۱۵۰ میلیون ین) از درآمد عملیاتی سه‌ماهه مشابه سال قبل از آن (برابر با ۷۰,۳۸۰ میلیون ین) بالاتر بوده است. این بدان معناست که متوسط قیمت فروش (ASP) گوشی‌های هوشمند سونی در فصل اخیر افزایش یافته است.

نکته مثبت دیگر آنکه سونی اقدامات خود در جهت کاهش هزینه‌های عملیاتی در بخش موبایل را همچنان ادامه می‌دهد. در نتیجه همین اقدامات، سونی موفق شد در سه‌ماهه منتهی به مارچ ۲۰۲۱ از کسب‌وکار اسمارت‌فون‌های خود به سودی معادل ۲۷,۶۷۱ میلیون ین دست یابد. این در حالی‌ست که در سه‌ماهه منتهی به مارچ ۲۰۲۰، در همین بخش زیانی برابر با ۲۱,۰۵۷ ین را متحمل شده بود. همین امر موجب شد زیان عملیاتی بخش محصولات و راه‌کارهای الکترونیک در سه‌ماهه منتهی به مارچ ۲۰۲۱، از ۵۹.۵ میلیارد ین در مدت مشابه سال قبل، به ۱۱.۵ میلیارد ین کاهش یابد.

سرویس‌های مالی

سرویس‌های مالی مثل همیشه از بخش‌های پرسود سونی بوده است. به لطف افزایش درآمد حاصل از بیمه Sony Life، افزایش سوددهی حاصل از سرمایه‌گذاری در حساب‌های جداگانه و همچنین بالا رفتن ارزش سهام Sony Bank، درآمد سرویس‌های مالی سونی در سال مالی ۲۰۲۰ با رشد سالانه ۲۸ درصدی به ۱,۶۶۸.۹ میلیارد ین رسید. به همین ترتیب، سود عملیاتی این بخش نیز در سال مالی ۲۰۲۰ معادل ۱۶۴.۶ میلیارد ین گزارش شده که ۳۵ میلیارد ین نسبت به سود عملیاتی سال مالی ۲۰۱۹ بالاتر بوده است. اما جهش درآمد و سود این بخش در سه ماهه منتهی به مارچ ۲۰۲۱ محسوس‌تر است. طی این بازه زمانی، درآمد سرویس‌های مالی از ۱۸۶.۴ میلیارد ین به ۴۲۲.۹ میلیارد ین و سود عملیاتی این بخش از ۱۲.۱ میلیارد ین به ۲۷.۱ میلیارد ین افزایش داشته است.

راه‌کارهای حسی و تصویری

از جمله بخش‌هایی که با کاهش درآمد و سود مواجه بوده، می‌توان به بخش راه‌کارهای حسی و تصویری سونی اشاره کرد. کسب‌وکار سنسورهای تصویری سونی در سال مالی ۲۰۲۰ نتوانست انتظارهای این شرکت ژاپنی را برآورده کند. به دلیل اعمال محدودیت از سوی دولت ایالات متحده در زمینه صادرات این محصولات به هواوی، سونی مجبور شد قیمت دفتری بخشی از موجودی سنسورهای تصویری خود – به ارزش ۷.۲ میلیارد ین – را کاهش دهد. کاهش فروش سنسورهای تصویری برای استفاده در دوربین‌های دیجیتال و همچنین تأثیر منفی نرخ تبدیل ارز نیز مزید بر علت شد تا فروش این بخش در سال مالی ۲۰۲۰ با ۵ درصد افت سالانه، به ۱,۰۱۲.۵ میلیارد ین کاهش یابد. سود عملیاتی این بخش در بازه زمانی یاد شده نیز ۱۴۵.۹ میلیارد ین گزارش شده که در قیاس با سود عملیاتی سال مالی ۲۰۱۹ (یعنی ۲۳۵.۶ میلیارد ین) از کاهش چشمگیری حکایت می‌کند.

سونی پیکچرز

گسترش ویروس کرونا همچنان کسب‌وکار سونی پیکچرز را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به دلیل نقش COVID-19 در افت درآمدهای سینمایی و همچنین کاهش فروش تولیدات تلویزیونی سونی پیکچرز، درآمد این بخش با یک افت قابل‌ملاحظه از ۱,۰۱۱.۹ میلیارد ین در سال مالی ۲۰۱۹ به ۷۵۸.۸ میلیارد ین در سال مالی ۲۰۲۰ کاهش پیدا کرد. اما جالب آنجاست که با توجه به کاهش هزینه‌های تبلیغاتی و همچنین افزایش فروش محصولات سرگرمی خانگی، سود عملیاتی سونی پیکچرز از ۶۸.۲ میلیارد ین به ۸.۵ میلیارد ین افزایش یافته است.

موسیقی

بر خلاف سونی پیکچرز، در بخش موسیقی نشانی از افت دیده نمی‌شود. به لطف افزایش درآمد حاصل از سرویس‌های استریم موزیک برای Recorded Music و همچنین افزایش فروش در کسب‌وکار انیمه – از جمله آثاری چون Demon Slayer،Kimetsu no Yaiba و the Movie: Mugen Train – فروش بخش موسیقی در سال مالی ۲۰۲۰ با ۱۱ درصد رشد سالانه به ۹۳۹.۹ میلیارد ین بالغ شد. به طریق مشابه، سود عملیاتی این بخش نیز از ۱۴۲.۳ میلیارد ین در سال مالی ۲۰۱۹ به ۱۸۸.۱ میلیارد ین در سال مالی ۲۰۲۰ افزایش یافت.

لینک کوتاه : https://sobhanepress.ir/?p=151782

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.