• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 7 - جماد ثاني - 1442
  • برابر با : Wednesday - 20 January - 2021
14312 529
0

معضل دفع پسماند ایذه بین مسئولان دست به دست می‌شود

  • کد خبر : 12918
  • ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹

مدت‌هاست مساله زباله‌سوزی در ایذه و ایجاد بوی بد آن در سطح شهر مشکلاتی را برای شهروندان رقم زده اما مسئولیت این کار بر عهده چه کسی است؟

به گزارش صبحانه پرس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در این میدان رزم، بزم دودهای ناشی از آتش‌سوزی زباله‌ها در آسمان ایذه وزنه را به نفع پسماندها سنگین‌تر کرده است تا مردم ترجیح بدهند به جای قدم گذاشتن در نبردگاه، برای مصون ماندن از بوی بد در خانه بمانند یا دستکم کمتر بیرون بروند. در دهه‌های اخیر، با توسعه جوامع، صنعتی شدن، مصرف‌گرایی که ریشه در جوامع غربی دارد مسئله زباله‌ها تبدیل به معضلی برای محیط‌زیست جهانی شده است. گرچه غربی‌ها تا حدودی ساز و کارهای متناسب با این معضلات را اندیشیده و با ساخت کارخانجات مختلف نهایت استفاده را از زباله‌ها می‌برند، اما در استان خوزستان محلی برای بازیافت کامل پسماندها وجود ندارد.

ایذه شهرستانی در شمال شرقی خوزستان است که طی چند سال اخیر با معضل زباله و دود ناشی از سوختن آن‌ها دست به گریبان است. نزدیک به ۳۰ سال است که پسماندهای خانگی، صنعتی و بیمارستانی شهروندان ایذه در حوالی روستایی به نام راسفند انباشت می‌شوند. بوی بد، خطر بیماری در فصل گرما و رسوخ شیرابه به سفره‌های آب زیر زمینی، روستاییان و کشاورزان منطقه را عاصی کرده است.

منطقه دفن زباله راسفند در ایذه

بسیاری از کشاورزان نسبت به این مسئله معترض هستند و می‌گویند مسئولان محلی از مشکلاتشان «غافلند». شهرستان ایذه دارای جاذبه‌های دیدنی فراوانی است. طبیعت بکر و آثار تاریخی از ارتفاعات منگشت تا سنگ‌نگاشته‌های کول‌فرح از جمله جاذبه‌های این منطقه محسوب می‌شوند، اما شهرداری ایذه متهم است که به جای استفاده از جاذبه این نواحی بر دافعه آنان افزوده است؛ اتهامی که این نهاد اجرایی رد می‌کند.

مقصر آتش زدن زباله‌ها کیست؟

غلامحسین اسدی، شهردار ایذه که معتقد است این نهاد اقدامات مهمی در توسعه این شهرستان داشته، گفت: مقصر سوختن پسماندها، زباله‌گردها هستند این گروه‌ها با جمع‌آوری کاغذ، کارتون و مواد پلاستیکی از این راه درآمد کسب می‌کنند، اما پس از جمع‌آوری وسایل مورد نیاز خود، اقدام به آتش زدن دیگر زباله‌ها می‌کنند. گرچه نیروی انتظامی و سایر نهادهای متولی بارها با این اقدام زباله‌گردها برخورد کرده‌اند، اما آن‌ها همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند و آتش زدن پسماندها مشکلات فراوانی برای شهرداری و مردم ایجاد کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به پخش دود ناشی از زباله‌سوزی در سطح شهر اشاره کرد.

مسئله ساخت یک سایت دفن پسماند در ایذه پیشتر در جلسه شورای سلامت و با حضور رئیس کل دادگستری مطرح شد، قرار بود که این محل در منطقه لاپن ساخته شود و دیوارهای مربوط به آن برای راه‌اندازی خریداری شد، اما ساخت این طرح از سوی مردم محلی با مخالفت روبرو شد. یافتن محل دقیق و جانمایی سایت دفن پسماند از سوی فرمانداری انجام می‌شود و شهرداری مسئولیت استانداردسازی آن را بر عهده دارد. ضمن آنکه پیدا کردن مکانی برای دفع زباله‌ها به اقداماتی همچون آمایش سرزمینی، مطالعات و ارزیابی نیاز دارد، که این امر در کوتاه‌مدت محقق نمی‌شود.

مسئولیت فرمانداری برای حل معضل زباله چیست؟

حسین لامی‌زاده، فرماندار ایذه  با طرح این سوال که «کجای قانون گفته شده، وظیفه فرمانداری تعیین محل دفن پسماند است؟» گفت: شهرداری باید مکان دفن را مشخص نماید و مجوزهای لازم را اخذ کند، از منابع طبیعی استعلام بگیرد و سپس این نهاد تایید کند که زمین انتخاب شده مکان مناسبی برای دفن زباله است و مشکلی برای محیط‌زیست ایجاد نمی‌کند. منابع طبیعی مشخص می‌کند که زمین معین شده متعلق به شخص است یا از املاک همین نهاد است. در صورتی که ملک شخصی باشد، امکان بنا شدن سایت دفن پسماند داده نمی‌شود و باید از اراضی منابع طبیعی باشد. اگر همین محل تعیین شده مشکلاتی را برای گونه‌های جانوری ایجاد کند نیز پروانه ساخت سایت دفن پسماند صادر نمی‌شود. وظیفه فرمانداری طی این فرآیند، نظارت بر عملکرد درست محیط‌زیست است و اگر اختلافی میان ۲ نهاد شهرداری و منابع طبیعی رخ دهد، فرماندار به منظور رفع مسئله ورود می‌کند و تسهیلات لازم را فراهم می‌آورد.

نظر شهروندان ایذه درباره زباله‌سوزی

احسان کیانی یکی از شهروندان ایذه گفت: بوی بد ناشی از زباله در برخی مناطق ایذه به شدت آزار دهنده است، هفته پیش به منظور خرید دارو مجبور شدم به بیمارستان شهدا مراجعه کنم، هنگامی که برای خرید اقلام دارویی در حیاط این مرکز درمانی منتظر بودم، بوی بد ناشی از سوختن زباله اذیت‌کننده بود.

جلوگیری از ورود زباله به منطقه راسفند

احمد امیری، رئیس حفاظت محیط‌زیست ایذه با بیان اینکه این اداره مسئولیت نظارت بر اجرای درست قانون مدیریت پسماندها را برعهده دارد، بیان کرد: شهرداری به عنوان مدیریت اجرایی شناخته می‌شود و نظارت بر جمع‌آوری، دفن و مسائل بهداشتی بر عهده سازمان محیط‌زیست است. زباله‌های این شهرستان پیشتر در محلی به نام راسفند دپو می‌شدند، اما با «کم‌کاری شهرداری» طی سنوات گذشته، اهالی منطقه راسفند دچار مشکلات بهداشتی شدند و علی‌رغم اینکه این محل مجوزهای لازم را داشت، اما مردم محلی به تنگ آمده و از ورود زباله به این محل جلوگیری کردند. بنابراین شورای تامین وقت شهرستان ایذه بدون حضور اداره حفاظت محیط‌زیست تصمیم به جابجایی محل دفن زباله‌های شهری می‌گیرد و از راسفند به مکانی موسوم به «کوره ها» انتقال پیدا می‌کند که در محیط بلافصل شهری واقع شده است و منازل مسکونی در فاصله بسیار نزدیک به این محل قرار دارند.

تخلیه زباله در ایذه

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست ایذه اظهار کرد: مکان جدید برای دفن زباله‌ها در نزدیکی قبرستان روضه الزهرا قرار دارد که به مدت ۲ ماه است از این محل استفاده می‌شود، ضمن آنکه بدون اجازه و اخذ پروانه از سوی سازمان محیط‌زیست و وزارت نیرو انجام پذیرفته، زیرا مسئله آب‌های زیر زمینی مهم است و باید بررسی شود؛ که متولی آن سازمان آب و برق است و در صورت تایید این نهاد، مجوزی از سوی محیط‌زیست صادر می‌شود. محل موسوم به کوره‌ها هم اکنون با انباشت زباله در حال پر شدن است و علاوه بر آن در این محل قنات‌های قدیمی وجود دارد که ممکن است شیرابه‌ها به درون قنات‌ها نفوذ کرده و مشکلات زیست‌محیطی و بهداشتی را رقم بزنند. سازمان محیط‌زیست بارها در خصوص استفاده از این محل اخطاریه صادر کرده، زیرا از نظر این سازمان محل ذکر شده برای دفن زباله نامناسب است.

وی افزود: همچنین جلسات متعدی تاکنون برگزار شده که همه بی‌نتیجه بوده و تنها پیشنهاد شد تا کم‌کاری‌ها و اقدامات لازم در راسفند جبران شود. گرچه اهالی منطقه موافق دپو زباله تحت هر شرایطی نیستند و این مسئله همچنان لاینحل مانده که شهرداری به عنوان متولی پسماند باید مسئله را حل نماید. با راه‌اندازی یک گروه مطالعات و ارزیابی محیط‌زیست برای آمایش سرزمین، باید چند نقطه به عنوان محل دفن زباله شناسایی شوند که استانداردهای لازم را نیز داشته باشند و پس از آن مجوز از اداره حفاظت محیط‌زیست اخذ شود. البته لازم است تا مسئولان مدیریت شهری و استانی به مسئله زباله‌ها در ایذه وارد شوند و به گونه‌ای به این موضوع پرداخته شود که در جهت بهداشت مردم ایذه گام‌های مثبتی برداشته شود.

جلوگیری از یک بحران محیط‌زیستی با همکاری مسئولان

مساله زباله گرچه در تمام جهان تبدیل به معضلی مهم شده اما می‌توان با اقداماتی موثر و هوشمندانه از تبدیل آن به یک بحران زیست‌محیطی جلوگیری کرد. کافی است که به توصیه‌های فعالان محیط‌زیست توجه لازم را داشت و همچنین عزم راسخ برای حل این مشکل را جزم کرد. ارتباط و همکاری بین بخش‌های مختلف دستگاه‌های ایذه مسئله لازم و مهمی است که مسئولان باید توجه بیشتری به این مسئله نشان دهند و همچنین شهرداری وظایف خود را به درستی به انجام برساند تا از تبدیل مسئله زباله‌های ایذه به یک بحران زیست‌محیطی جلوگیری کرد.

لینک کوتاه : https://sobhanepress.ir/?p=12918

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.