• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 11 - ذو القعدة - 1442
  • برابر با : Sunday - 20 June - 2021
73124 119
0

سکه به کانال ۱۰میلیون تومانی بازگشت!/ بازارهای مالی تحت تاثیر فضای انتخابات

  • کد خبر : 160980
  • ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۰

سومین هفته اردیبهشت با افزایش قیمت ارز و سکه همراه بود و بازار سرمایه نیز بعد از مدتها سبز پوش شد. به گزارش سرویس اقتصادی شیرازه، درسومین هفته اردیبهشت که […]


سومین هفته اردیبهشت با افزایش قیمت ارز و سکه همراه بود و بازار سرمایه نیز بعد از مدتها سبز پوش شد.

به گزارش سرویس اقتصادی شیرازه، درسومین هفته اردیبهشت که مصادف با عید سعید فطر است نرخ ارز و سکه روند صعودی داشت و کانال قیمتی جدیدی را تجربه کرد از طرف دیگر بازار سرمایه بعد از روند نزولی، بالاخره رشد کرد و نماد بسیاری از سهام ها سبز شد.

شاخص بور در اولین روز از هفته در کانال یک میلیون و ۱۷۱ هزار واحدی قرار گرفت و با روند صعودی که در طی هفته داشت در نهایت در پله یک هزار و ۱۸۳ واحدی ایستاد.

نمودار زیر بیانگر تغییرات شاخص در بازار سرمایه است.

 تغییرات شاخص در بازار سرمایه

دلار  و یورو بیش از هزار تومان گران شدند

در این هفته نرخ ارز روند رو به رشدی داشت به طوری که دلار افزایش  یک هزار و ۳۳۸ تومان را تجربه کرد و از قیمت ۲۰ هزار و ۶۴۳ تومان به ۲۱ هزار و ۹۸۱ تومان رسید از طرف دیگر یورو نیز در این هفته حدود یک هزار و ۲۰۰ تومان گران شد و از قیمت ۲۵ هزار و ۲۴۹ تومان به نرخ ۲۶ هزار و ۴۵۰ تومان افزایش یافت.

نمودار قیمت دلار 

سکه ۱۰ میلیون تومانی شد 

قیمت سکه در این هفته با روند صعودی همراه بود به طوری که سکه با افزایش ۴/۷ درصدی از قیمت ۹ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان به کانال ۱۰ میلیون تومانی رسید همچنین هرگرم طلای ۱۸ عیار از  قیمت ۹۳۹ هزار تومان به مبلغ ۹۹۵ هزار تومان  افزایش یافت.

 نمودار زیر تغییرات نرخ سکه در سومین هفته اردیبهشت را نشان  می دهد.

قیمت سکه 

افزایش قیمت ارز باعث گرانی سکه شد 

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر در گفت و گو  با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره وضعیت قیمت سکه و طلا در سومین هفته اردیبهشت ۱۴۰۰ گفت: در این هفته قیمت اونس  جهانی با تغییرات اندکی همراه بود به طوری در اویل هفته روند صعودی داشت اما در روزهای پایانی روند نزولی به خود گرفت و به طور متوسط حدود ۳  دلار افزایش داشته است اما برخلاف این تغییرات  ناچیز شاهد افزایش شدید طلا و سکه در این هفته بوده ایم که علت  اصلی آن را می توان تقاضای به وجود آمده بعد از۳ هفته  غیر فعال بودن بازار دانست و عامل دیگر آن به افزایش قیمت  دلار بر می گردد.

وی افزود: تقاضا و افزایش قیمت دلار سبب شد  سکه‌های یک گرمی، ربع سکه و نیم سکه  افزایش حباب قیمتی را تجربه کند این در حالی است که برای  سکه طرح جدید حباب اضافه شده به آن به میزان زیادی بود  امادر رزو‌های پایانی هفته از حباب آن کاسته شد و به  می‌توان گفت به رقم منطقی رسید.

کشتی آرای تصریح کرد: به طور کلی در این هفته افزایش قیمت   و  تقاضا در بازار طلا و سکه مشهود بود و باید به این نکته توجه کرد که داد و ستد‌ها روال عادی خود را داشت و جنبه سرمایه گداری نداشت ،بیشتر جنبه مصرفی داشته است به بیان دیگر با توجه به  اینکه در این هفته عید سعید فطر را داریم به منظور  خرید هدایا داد و ستد در بازار بیشتر  انجام شد و جنبه خرید سرمایه گذاری که تقاضای زیادی ایجاد بکند نبود.

وی گفت: سکه طرح قدیم در این هفته به طور متوسط حدود  ۴۵۰ هزار تومان  افزایش قیمت را تجربه کرده است همچنین قیمت سکه طرح جدید حدود  ۵۰۰ هزار تومان  در این هفته گران شد از طرف دیکر نیم سکه تقریبا ۴۰۰ هزار تومان افزایش نرخ داشته است.

کشتی آرای اظهارکرد: ربع سکه با افزایش ۳۵۰ هزار تومانی به مبلغ ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار  تومان رسید و سکه‌های یک گرمی حدود ۳۵۰ هزار تومان به ارزش آن اضافه شد.

وی بیان کرد: هر مثقال طلای  آب شده با افزایش حدود ۳۲۰ هزار تومان در  قیمت  به ۴ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۶۴ هزار و ۵۰۰ تومان گران شد.

کشتی آرای گفت: حباب سکه در اوایل  هفته تا حدود ۴۵۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد، اما در اواخر هفته با تعادل عرضه و تقاضا به طور  متوسط حدود ۱۰۰ هزار تومان کاهش یافت و  در آخرین روز معاملات هفته به ۲۳۰ هزار تومان رسید.

وی افزود:کاهش قیمت‌ها در بازار به مذاکرات وین گره خورده  بود  و این در حالی بود که قیمت اونس جهانی سیر صعودی به خود گرفته بود، ولی کاهش قیمت ارز باعث روند نزولی نرخ طلا و سکه شده بود.

کشتی آرای اظهار کرد: معتقدم باتوجه به تورم جهانی نرخ اونس جهانی نمی‌تواند کاهشی باشد و از  طرف دیگر نرخ دلار در این هفته حدود یک هزار و ۵۰ تومان افزایش قیمت داشته است که این خود رقم قابل توجهی  است از طرف دیگر اگر از نتیجه مذاکرات وین نتیجه مثبت و مطلوبی حاصل  شود امکان دارد قیمت‌ها افزایش نداشته باشد، اما اگر  نتیجه مطولبی نداشته باشد  طبیعتا قیمت‌ها تغییر می‌کند.

رشد شاخص  در بازار سرمایه  مقطعی است

پیمان مولوی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو  با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره  روند شاخص بازار سرمایه  در سومین هفته اردیبهشت  ۱۴۰۰ گفت:  در حقیقت افزایش  نرخ  ارز و رشد شاخص   در بازار سرمایه  به صورت مقطعی است  چراکه برای  سرمایه گذاری در بازار های مالی این سوال پیش می آید که آیا اثر عوامل بنیادی که  با عث تغییر نرخ ارز ، سکه و بورس می شود  ادامه دار است یا خیر؟ معتقدم قیمت دلار تحت تاثیر شدید مذاکرات وین است  و  اگر مذاکرات نتیجه مطولبی داشته باشد احتمالا  دارد دلار قیمت پایین تر از ۲۰ هزار تومان را تجربه خواهد کرد.

وی افزود: معتقدم رشد بازار سرمایه در این هفته متاثر از افزایش نرخ دلار نیست چراکه این امر به دلیل حذف دامنه  نوسان و مثبت شدن آن است و نکته قابل توجه دیگر این است که به نظر می رسد با توجه به اینکه قیمت دلار عقب نشینی کرده بود بازار به حالت سطح تعادلی اولیه رسیده است گرچه اگر مجدد شاهد کاهش دلار در آینده باشیم ممکن است شاخص به سمت پایین تری در نمودار حرکت کند.

مولوی بیان کرد: در حال حاضر که شاخص در این هفته رشد داشته  است تمامی سرمایه گذاران قصد ورود به بازار را دارند و معتقدم حقیقی ها اقدام به گرفتن بازده و کم کردن کردن زیان ها و سپس خروج از بازار می کنند. البته مصوبه ۱۶+۷  می تواند در این زمینه تاثیر گذار باشد اما به صوت مقطعی خواهد بود .

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: معتقدم بیشترین عاملی که در بازار سرمایه تاثیر دارد عوامل کلان اقتصادی است و این عوامل تا زمان انتخابات ریاست جمهوری  دستخوش تغییرات زیادی خواهد بود و به نظر می رسد شاخص حداقل   کل طی ۴ هفته آینده  بین کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد و یک میلیون ۱۰۰ هزار واحد نوسان می کند.

سخن پایانی

بر اساس نظر کارشناسان  افزایش قیمت ارز و سکه مقطعی خواهد بود و روند آن به مذاکرات وین بستگی دارد، بازار سرمایه نیز تا انتخایات ریاست جمهوری  با نوسان محدود همراه است حال باید دید  نتیجه این رویدادهای سیاسی چگونه خواهد بود و چه سرنوشتی در انتظار بازارهای مالی است.

انتهای پیام/ ع

لینک کوتاه : https://sobhanepress.ir/?p=160980

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.