• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 7 - شوال - 1442
  • برابر با : Tuesday - 18 May - 2021
63142 311
1

رقیب جدی در خراسان رضوی نداریم/ کتاب را مردم باید بالا بیاورند؛ نه جشنواره‌ها

  • کد خبر : 147355
  • ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۹

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی، اهالی کتابی که به شهدا ارادت دارند و به دنبال مطالعه خاطرات آن‌ها هستند، نام انتشارات «ستاره‌ها» برایشان آشناست؛ ناشری […]به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی، اهالی کتابی که به شهدا ارادت دارند و به دنبال مطالعه خاطرات آن‌ها هستند، نام انتشارات «ستاره‌ها» برایشان آشناست؛ ناشری در مشهد و فعال در حوزه انتشار کتاب‌های دفاع مقدس. این انتشارات سال گذشته در هفدهمین دوره انتخاب کتاب سال خراسان رضوی، به عنوان ناشر برگزیده معرفی شد. انتشارات «ستاره‌ها» در واقع وابسته به کنگره سرداران شهید خراسان رضوی است که پس از تاسیس در سال ۱۳۸۴ و فعالیت در حوزه ادبیات دفاع مقدس، از چهار سال قبل، فعالیت خود را گسترده‌تر کرده و به انتشار آثاری در زمینه انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت (مدافعان حرم) نیز مبادرت ورزیده که خروجی آن انتشار ۴۳ عنوان کتاب جدید و تجدیدچاپی طی چهار سال گذشته بوده است.

مجموعه کتاب‌های «قصه سرداران»، «مروارید شکسته»، «ما افسانه نبودیم»، «شهربانو»، «از مشهد تا کاخ صدام»، «علویه نرگس»، «خاتون و قومانداران» و ده‌ها عنوان دیگر از جمله کتاب‌هایی است که ازسوی این موسسه انتشاراتی در مشهد

به چاپ رسیده است. انتشار قریب به ۴۰۷ اثر مرتبط با حوزه دفاع مقدس، موضوعات حماسه و ایثار، مدافعان حرم، تاریخ شفاهی زنان ایثارگر، ادبیات داستانی و فرماندهان دفاع مقدس پرداختن به حوزه زنان (هم به عنوان قهرمان و هم به عنوان همسران و مادر شهدا) و همچنین کسب عنوان ناشر برگزیده هفدهمین دوره انتخاب کتاب سال خراسان رضوی، بهانه‌ای شد تا پای صحبت‌های «سعید محسن‌زاده کاشانی» مدیرمسئول جوان این انتشارات بنشینیم.
 
حوزه دفاع مقدس گویا مسیر و سلیقه اصلی نشر «ستاره‌ها» است. اینطور نیست؟

ما در ستاره‌ها نه قبیله‌ایم و نه سلیقه؛ ملاک و معیار برای ما، فرموده رهبر معظم انقلاب است. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که مشکلات و آسیب‌های جوانان را شناسایی و بررسی کرده و با استفاده از ظرفیت ادبیات انقلاب، دفاع مقدس و جبهه مقاومت، روی این مشکلات کار کنیم؛ چه به‌صورت نگارش رمان، تاریخ شفاهی و یا مستندنگاری. بله، حوزه دفاع مقدس بخش اصلی فعالیت نشر ستاره‌ها محسوب می‌شود که شامل سه بخش تاریخ شفاهیِ فرماندهان و رزمندگان، تاریخ شفاهی زنان قهرمان و تاریخ شفاهی مدافعان حریم است که در قالب رمان و ادبیات داستانی در این حوزه‌ها آثار قابل اعتنایی به مخاطبان عرضه شده است، البته کتاب‌ها‌ی محدودی در موضوعات علوم اجتماعی، ادبیات، کتاب‌های کودکان و نوجوانان هم توسط این نشر به چاپ رسیده است.

 

کمی از آمار و اعداد و ارقام از چاپ کتاب‌هایتان بگوئید.

در انتشارات «ستاره‌ها» از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۰ حدود ۲۷۰ اثر به چاپ رسیده است

اما از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ به‌دلیل مشکلات مالی تعطیل بودیم و از سال ۱۳۹۵ تاکنون ۴۳ اثر در بالغ بر ۲۵۰ هزار نسخه به چاپ رسانده‌ایم که همه‌ی کتاب‌های این انتشارات بالای چاپ سوم هستند. به دلیل مسائل مالی و بدقولی بعضی از نویسنده‌ها و با احتساب اینکه در سال ۹۸ تعداد ۱۱ عنوان کتاب چاپ کردیم و در سال ۹۹ تعداد ۶ کتاب به چاپ رساندیم، آمار چاپ کتاب در سال ۹۹ حدود ۵۰ درصد نسبت به سال ۹۸ کاهش داشته است. البته برای سال ۱۴۰۰ حدود ۳۳ عنوان الان در دست چاپ داریم.
 
به دنبال رکوردزنی در چاپ کتاب و تیراژ هستید؟

خیر، هدف ما در تیراژ کتاب رکوردزنی نیست، حتی اگر در سال دو عنوان کتاب خوب هم عرضه کنیم، به هدفمان رسیده‌ایم.

 

پس حتما فروش‌های سازمانی و با تیراژ بالا هم دارید.

فروش سازمانی نداریم، بجز نهاد کتابخانه‌های عمومی که از همه ناشران حمایت دارد و خرید سازمانی عمده انجام می‌دهد، معمولا فروش‌های ما مردمی است. می‌توان گفت حدود ۹۸ درصد آثار مردمی به فروش می‌رسند. البته انتشارات «ستاره‌ها» فروشگاه ندارد و هنوز نتوانسته‌ایم فروشگاهی برای این امر داشته باشیم اما به دنبال یک محل و مکان مناسب برای راه‌اندازی فروشگاه هم هستیم.

 

کدام اثر این انتشارات بیشترین استقبال را داشته است؟

پرفروش‌ترین اثر انتشارات رمان «شهربانو» با تیراژ ۱۰ هزار نسخه بوده است.

 

به نظر می‌رسد به دنبال انتشار کتاب از شهیدانی که بیشتر نامشان بر سر زبان‌ها افتاده است، نیستید.

هدف ما چاپ کتاب‌های شهدای شاخص نیست، بلکه به دنبال مطرح کردن شهدای گمنام هستیم. به عنوان نمونه مجموعه «سیمرغ» (ویژه یکی از سرداران استان

خراسان) که کار محتوایی آن تمام شده و جمعی از بهترین نویسندگان ایران در تحریر این کتاب دست دارند.

 
بودجه دولتی دارید؟

در سال‌های ۹۵ و ۹۶ بودجه سازمانی از معاونت فرهنگی و هنری سپاه امام رضا (ع) داشتیم، در سال اول ۵۰ میلیون تومان و سال بعد ۱۰۰ میلیون تومان بوده است، سعی کردیم از شهرداری و سپاه کمک بگیریم ولی قطعا کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد. میانگین چاپ ‌هر کتاب ۱۵ میلیون تومان است و فقط داریم خودگردانی می‌کنیم. سال ۱۳۹۹ از سپاه بودجه دریافت نکردیم و در سال ۱۴۰۰ هم گفتند بودجه‌ای اختصاص داده نشده است.

 

با توجه به جوایزی که کتاب‌های نشر «ستاره‌ها» در جشنواره‌ها تاکنون کسب کرده است، جشنواره‌‌باز محسوب می‌شوید؟

معتقدم کتاب را باید برای مردم نوشت نه برای جشنواره‌ها به همین علت هم، در سال‌های گذشته در جشنواره‌ها شرکت نمی‌کردیم، چون معتقدم کتاب را مردم باید بالا بیاورند؛ نه جشنواره‌ها. در سال‌های اولیه تاسیس ستاره‌ها، در جشنواره‌ها شرکت نمی‌کردیم، چون هدفمان جشنواره نبود اما از سال ۹۸ در جشنواره‌ها شرکت کردیم و تاکنون در جشنواره شهید همدانی کتاب «رویای بیداری»، در جشنواره بین‌المللی کتاب ایثار و شهادت (سرخ‌نگاران) دو کتاب «در حسرت یک آغوش» و «علویه نرگس»، در جشنواره کتاب پاسداران اهل قلم کتاب «از مشهد تا کاخ صدام» برگزیده شدند و همچنین سابقه طلایی و پیشینه پررنگ این انتشارات در کتاب‌های دفاع مقدس باعث شد که به خاطر چاپ

مجموعه کتاب‌های دفاع مقدس در سال‌های ۹۸ و ۹۹ در موضوع ادبیات پایداری در هفدهمین دوره کتاب سال خراسان رضوی در اسفند ۹۹ به‌عنوان ناشر برگزیده انتخاب شویم.
 
دلیل این انتخاب چه بود؟

اگر در هفدهمین دوره انتخاب کتاب سال خراسان رضوی انتشارات «ستاره‌ها» برگزیده شد، یکی از دلایل آن این بود که در این حوزه، رقیب جدی در استان خراسان رضوی نداریم و دوم اینکه مردم در معرفی کتاب‌های ما خیلی کمک کردند. اجازه بدهید در اینجا گلایه‌ای از مسئولان هم داشته باشیم؛ به غیر از مسئولین سپاه امام رضا (ع)، هنوز ازسوی هیچ مسئول مرتبط با کتاب‌های دفاع مقدس نه برای ما و نه حتی به نویسندگانِ کتاب‌هایی که در این انتشارات برگزیده شدند، هیچ تجلیلی صورت که نگرفته است؛ حتی شفاهی و تلفنی هم تبریک ساده‌ایی نداشته‌اند.

 

با کرونا چه می‌کنید؟

در روز‌های کرونایی از طریق سایت طاقچه، کتابراه و کتابچین، فروش خود را انجام می‌دهیم که آثار نشر متبوعش در حال حاضر جزء پرفروش‌های این فروشگاه‌های خرید آنلاین کتاب هستند، البته در حوزه کتاب صوتی نیز فعالیت‌هایی را آغاز کردیم و به‌زودی آثاری را منتشر خواهیم کرد.

 

 و سوال آخر اینکه مهم‌ترین برنامه سال ۱۴۰۰ انتشارات «ستاره‌ها» چیست؟

برنامه مهم ما در سال ۱۴۰۰ ورود جدی به عرصه کودک و نوجوان و همچنین ورود به ادبیات عرصه امنیتی اطلاعاتی و ضد جاسوسی است که قطع به یقین، انقلابی در این زمینه در جریان است.

لینک کوتاه : https://sobhanepress.ir/?p=147355

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.