• امروز : دوشنبه - ۶ بهمن - ۱۳۹۹
  • برابر با : 12 - جماد ثاني - 1442
  • برابر با : Monday - 25 January - 2021
16131 257
2

جوابیه اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی به اتاق تعاون

  • کد خبر : 13077
  • 23 نوامبر 2020 - 0:00
در در روزهای اخیر اتاق تعاون استان مرکزی با صدور بیانیه ای برخی اقدامات انجام شده در حوزه تعاون را استان مرکزی را زیر سوال برده بود که اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی صبح امروز در جوابیه ای به این اتهام افکنی ها پاسخ داد 

در در روزهای اخیر اتاق تعاون استان مرکزی با صدور بیانیه ای برخی اقدامات انجام شده در حوزه تعاون را استان مرکزی را زیر سوال برده بود که اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی صبح امروز در جوابیه ای به این اتهام افکنی ها پاسخ داد

به گزارش صبحانه پرس ، متن بیانیه روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی به شرح زیر است :

هوالعلیم إِذْ تَلَقَّوْنَهُ بِأَلْسِنَتِکُمْ وَتَقُولُونَ بِأَفْوَاهِکُمْ مَا لَیْسَ لَکُمْ بِهِ عِلْمٌ وَتَحْسَبُونَهُ هَیِّنًا وَهُوَ عِنْدَ اللَّهِ عَظِیمٌ. وَلَوْلَا إِذْ سَمِعْتُمُوهُ قُلْتُمْ مَا یَکُونُ لَنَا أَنْ نَتَکَلَّمَ بِهَذَا سُبْحَانَکَ هَذَا بُهْتَانٌ عَظِیمٌ. یَعِظُکُمُ اللَّهُ أَنْ تَعُودُوا لِمِثْلِهِ أَبَدًا إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ. آنگاه که آن [بهتان] را از زبان همدیگر می گرفتید و دهان به دهان چیزى را که بدان علم نداشتید می گفتید و می پنداشتید که کارى سهل و ساده است با اینکه آن [امر] نزد خدا بس بزرگ است. و [گر نه] چرا وقتى آن را شنیدید نگفتید براى ما سزاوار نیست که در این [موضوع] سخن گوییم [خداوندا] تو منزهى این بهتانى بزرگ است. خداوند اندرزتان می ‏دهد که اگر مؤمن هستید، هرگز مانند آن را تکرار مکنید.
خدای را سپاسگزاریم که توفیقی حاصل شد تا در پاسخ به برخی بیانیه ها و سخن پراکنی ها، شفاف سازی لازم در خصوص شیوه ی تعامل و نوع عملکرد این اداره کل صورت پذیرد. با توجه به بیانیه اتاق تعاون استان مرکزی در باب عملکرد این اداره کل، موارد زیر لازم به توضیح می باشد:
۱-مشخص نیست رتبه سی و یکم منتشر شده استان مرکزی بر اساس کدام اعلام رسمی وزارت متبوع بوده است که برخی بدان استناد می کنند و تحلیل ارائه می دهند و این اداره از آن بی خبر است؟
۲-در خصوص دلایل عدم تحقق سهم ۲۵درصدی تعاون از اقتصاد کشور موارد متعددی را میتوان برشمرد که بسیاری از آنها خارج از اراده یک وزارت و حتی دولت است و اینکه یک تنه اداره کل استان را مسبب آن بدانیم  به دور از منطق و استدلال است و علی رغم گنجاندن آن در برنامه های توسعه سالیان گذشته محقق نشده است که دلایل بسیاری از جمله انحصارطلبی و تمامیت خواهی منفعت طلبان از آن جمله است. لذا به عنوان یکی از دلایل متعدد، یقیناً میتوان از عدم اراده و اجازه به ایجاد تشکلهای جدید و توسعه اتحادیه شرکتهای تعاونی قوی و تکیه بر تعاونیهایی که با سوء استفاده از خلأهای قانونی و با مدیریت قدیمی و پیرسالاری سالیان دراز است که در بخش تعاون نفوذ کرده اند را نام برد.
۳-طبق ماده ۷۳ قانون بخش تعاون به صراحت وظایف نظارتی و حاکمیتی به عهده  وزارت قرار داده شده و این اتاق تعاون است که باید پاسخ دهد که چرا راه هرگونه نظارت بر عملکرد خود را بسته و اجازه ورود بازرسان قانونی را نمی دهد و گزارشی از صورتهای مالی خود را در اختیار این اداره قرار نمی دهد. شایسته است آنان که در نشر اکاذیب پیش دستی می کنند، در شفاف سازی صورتهای مالی نهادهای تحت مدیریت خود و قراردادهای منعقده و غیرمنعقده خود بکوشند.
خوش بود گر محک تجربه آید به میان
تا سیه روی شود هر که در او غش باشد
۴-اتاق تعاون استان اعلام نموده که اغلب اعضای تعاونیهای مختلف متشکل از  سرپرستان خانوار است و این اداره از ظرفیت آنها استفاده ننموده  است که اولا  کاربرد واژه سرپرست خانوار برای اعضای تعاونیها نامشخص است و ثانیا افتخار این اداره کل تشکیل،حمایت،هدایت و نظارت بر این عزیزان است و همین که جامعه از مزایای حضور  آنها در عرصه اقتصاد بهره مند شود برای این اداره کل کافیست و باید مراقب بود تا عده ای به بهانه های  مختلف در صدد سواستفاده از نام مقدس تعاونی بر نیایند.
۵-در خصوص عدم استفاده از ظرفیت شرکتهای تعاونی موجود که در بیانیه اتاق اشاره شده باید گفت مگر نه این است که این اداره کل به منظور تقویت و رشدحوزه تعاون اقدام به ایجاد اتحادیه های تخصصی نمود؟پس علت ممانعت اتاق تعاون از ورود اتحادیه های قانونی جدید ثبت شده مورد تایید اداره ثبت اسناد و برخلاف ماده ۵۹ قانون بخش تعاون چیست؟ مگر نه این است که با حضور اتحادیه های جدید احتمال حضور مجدد هیات ریسه فعلی کاهش مییابد و این اقدام آنها برای هموار کردن مسیر حضور دائمی بر این تشکل است؟
۶-دربیانیه اتاق تعاون به اظهارات برخی در خصوص جایگاه اداره اشاره شده که باید گفت متاسفانه این اظهارات بر اساس انعکاس وسیع گزارش غیررسمی و خلاف واقع بوده که معلوم نیست با تکیه بر کدام منابع مالی تا این حد به صورت گسترده منتشر شده و همانگونه که در جوابیه اداره کل نیز منتشر شد بر اساس آمار رسمی اعلام شده وزارت، بخش تعاون استان از جایگاه برتر و عالی برخوردار است و در فرصت باقی مانده تا پایان سال به رغم شرایط سخت فعلی سعی خود را در رفع اندک نواقص موجود احتمالی نیز خواهد کرد و یقیناً در فواصل آتی شاهد اظهارات مبتنی بر اطلاعات واقعی و منصفانه ایشان خواهیم بود.
۷-در بند ۵ بیانیه اتاق شاهد اوج بی اخلاقی صادر کنندگان بیانیه هستیم که اشاره میدارند اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی از ظرفیت اتاق بهره نبرده و با اقدامات متعدد سعی در به حاشیه راندن آن نموده که باید گفت: این اداره کل از ابتدای دوره جدید –تا زمان بروز تخلفات محرز اتاق تعاون در ابتدای سال ۱۳۹
۸- با توجه به اعتقاد راسخ به امرواگذاری تصدی امور، با تمام توان از اتاق تعاون استان حمایت کرده و در این مدت مورد شماتت برخی جریانهای سیاسی و کانالهای خاص هم قرار گرفته که مستندات آن موجود است. اما مختصراً به واگذاری اموری مانند دورههای متعدد آموزش حقوقی، مدیریتی و تخصصی به شرکتهای تعاونی، برگزاری بیش از ۲۰ دوره تور ترویجی و آموزشی برای اعضای تعاونیها و دانشجویان، برگزاری سه دوره مراسم جشنوارههای تعاونی برتر استان، ارسال پروندههای اختلافی، واگذاری استخر مجموعه ورزشی کارگران، تجهیز سالن کنفرانس اتاق تعاون و … را اشاره مینماییم که در بدو مدیریت جدید با وجود برخی چالشها به اتاق تعاون واگذار شد. متاسفانه اتاق تعاون به جای بهرهمندی از مزیت همراهی و هماهنگی با سوء مدیریت و ایجاد نارضایتی در مراجعین و عدم تمکین از قوانین مسیری را دنبال کرد که حتی به تذکرات قانونی اداره کل نیز بی توجهی نمود. البته دلیل اصلی چنین اعمالی را باید در مصوبه غیر قانونی هیات مقررات زدایی جستجو کرد که در مردادماه ۱۳۹۷ ابلاغ شد و پس از آن اتاق تعاون مستمسکی برای ممانعت از نظارتهای حاکمیتی مصرح در قانون بخش تعاونی بدست آورده و خود را جزیرهای جدا از اداره تصور کرد که نیازی به همکاری نداشته و با اعتماد به نفسی کاذب خود را به عنوان متولی بخش تعاون به شمار آورد و در مقابل اقدامات نظارتی ایستادگی کرده و خود رادر جایگاه حاکمیتی پنداشت و حتی از فعالیت بازرس قانونی اتاق هم ممانعت به عمل آورده و مجامع خود را بدون اطلاع رسانی و با اعضایی زیر حد و مرز قانونی برگزار کرد و پس از آن بود که سطح همکاریها جهت بازگشتن اتاق به مسیر قانون کاهش یافت. خوشبختانه با ابطال این مصوبه غیر قانونی در هیات عمومی دیوان عدالت اداری تا حدود زیادی جلوی این تحرکات گرفته شده، لیکن برخی اقدامات خلاف در دوره ابلاغ مصوبه تا لغو آن نیز میبایست اصلاح شود، لذا دفتر حقوقی وزارت متبوع نیز درخواست طرح شکایت از اتاق استان را ابلاغ نموده که این اداره کل برای دوری از حاشیه ها و به امید اصلاح این روند تاکنون اقدام ننموده ولی در صورت اصرار نامبردگان لاجرم ناگزیر به ورود به این روند خواهد بود.
۸-در خصوص بند ششم بیانیه نیز لازم به ذکر است که این اداره کل آمادگی همکاری کامل و در اختیار قراردادن آمار و اطلاعات بیشتر در خصوص تخلفات انجام شده را دارد تا مسئولین ارشد و همچنین نمایندگان محترم و دستگاههای نظارتی در مورد رفع ایرادات موجود -که منجر به انحصارطلبی شده – یاری رسان باشند تا احقاق حقوق عامه به عمل آید.
آشکار است که برخی به هر ترفندی متوسل میشوند تا از دایره پاسخگویی و نظارت نهادهای حاکمیتی خارج شده و به گونه ای عمل میکنند که پرسشهایی که بایستی ایشان پاسخگو باشند بر عهده دیگران بنهند و از آب گل آلود ماهی خود را بگیرند. درست به پیروی از این بیت قاآنی که میگوید:
تا نشان سُم اسبت گم کنند
ترکمانا نعل را وارونه زن
روابط عمومی تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی
تعاون
لینک کوتاه : https://sobhanepress.ir/?p=13077

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.