• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 18 - رجب - 1442
  • برابر با : Monday - 1 March - 2021
27373 287
0

تیغ نظارتی مجلس بر تخلف فراپادمانی دولت :: خبرگزاری خانه ملت

  • کد خبر : 81531
  • ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۴

صبحانه پرس– سرویس صحن؛ بیانیه شب گذشته ایران و آژانس انرژی اتمی آنقدر مهم بود که مجلسی‌ها دستور جاری خود درباره بررسی جزئیات لایحه بودجه را متوقف گذاشته و این بیانیه را زیرذره بین خود قرار دهند، اتفاقی که حاکی از حساسیت خانه ملت بر این موضوع بود. از اظهارات ناطقان (که حدود ۱۵ […]


صبحانه پرس– سرویس صحن؛ بیانیه شب گذشته ایران و آژانس انرژی اتمی آنقدر مهم بود که مجلسی‌ها دستور جاری خود درباره بررسی جزئیات لایحه بودجه را متوقف گذاشته و این بیانیه را زیرذره بین خود قرار دهند، اتفاقی که حاکی از حساسیت خانه ملت بر این موضوع بود.


از اظهارات ناطقان (که حدود ۱۵ نفر بودند) و مواضع خود درخصوص این بیانیه را از پشت تریبون مجلس اعلام کردند تا گعده‌های متعدد وکلای ملت و رفت و آمد آنها میان راهروهای کرسی‌های سبز رنگ پارلمان تا بحث داغ نمایندگان پیدا بود که اولویت را به اجرای قانون اقدام راهبردی می‌دهند نه بیانیه سازمان انرژی اتمی و آژانس.


نشست علنی امروز در حالی راس ساعت ۱۰ و ۱۰ دقیقه با اعلام رئیس مجلس پس از دو ساعت جلسه غیرعلنی آغاز شد که بررسی بیانیه مشترک معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان مهمترین موضوع، در دستور کار قرار گرفت.


دکتر قالیباف در ابتدای جلسه جهت اطلاع شهروندان از موضوع جلسه غیرعلنی، گفت: جلسه به صورت غیرعلنی از ساعت ۸ شروع و تا ساعت ۱۰ و ۱۰ دقیقه ادامه داشت و در مورد مباحثی درباره مسائل روز و هماهنگی ها بحث و گفت و گو شد.


پس از سخنان رئیس نهاد قانونگذری کشور، امیرآبادی از صحبت تعدادی از نمایندگان درباره بیانیه مشترک رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد و ذوالنوری به عنوان نخستین سخنران، پشت تریبون قرار گرفت.


پیش از آنکه نماینده مردم قم در جایگاه سخنرانان پارلمان قرار گیرد، با کاغذی در دست مشغول جمع‌آوری امضا از نمایندگان است. بعد از پیگیری مشخص شد که نمایندگان در حال امضا گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در رابطه با تخلف دولت در اجرای قانون راهبردی مطابق با ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس هستند.


قوه قضائیه خارج از نوبت اقدامات رئیس جمهور در زمینه نقض قانون اقدام راهبردی را بررسی کند


ذوالنوری در صحن مجلس در واکنش به موافقتنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی هسته ای کشور،می‌گوید مجلس شورای اسلامی در اقدام انقلابی و به نفع ملت قانونی تصویب کرد برای اینکه طرف مقابل تکان داده شود و دشمن وارد عمل شود. در ابتدا شاهد زمزمه دولت برای عدم اجرا بودیم که مقام معظم رهبری به اجرای قانون تاکید کردند، سپس دولت مسائل را به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گره زد و پالس های سازشگرانه و سازش پذیر ارسال کرد و دشمن را تحریک کرد تا امتیازی ندهد و از قانون مجلس حساب نبرد.


رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی می افزاید امروز مجلس باید بایستد و بگوید قرار نیست شأن مجلس را به توپ ببندند و با یک حلب شیر سر آن را شیره بمالند پس تا قانون اجرایی نشود هیچ یک از مقامات دولتی اجازه ورود به مجلس را ندارند تا وقت دولت و ملت را درباره چیزی بگیرند که قبلا تصمیم گیری شده و سه ماه مجلس و کشور را تعطیل کنند و بعد از این مدت زیر سیبیلی مسائل را بگذرانند تا زمان انتخابات با پالس های غلط دوباره سکان دولت را به دست بگیرند و نوکر و سازش گر غرب باشند، قرار نیست مجلس چنین مسیری را برود.


گزارش آژانس درباره پرونده هسته ای ایران حاوی خط ترور بود


پس از ذوالنوری نوبت به رئیس کیسیون انرژی رسید؛ عباسی با اشاره به مصوبه مجلس در مورد اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، معتقد است بعد از این مصوبه عاقلانه مجلس ، اینها مگر نگفتند چرا شورای نگهبان این را تایید کرد و این دولت نبود که می خواست در آیین نامه اجرایی آن اخلال ایجاد کند؟ و اگر مجلس برای عدم اجرای آن مجازات نگذاشته بود، محال بود که شکل اجرایی به خود بگیرد. بزرگ جامعه ما باید فریاد بزند که همان دولتی که تعلیق کرده باید تعلیق ها را بردارد. ما باید متوجه باشیم که آمدن شخصی گِروسی حاوی این پیام است که ما باید مصوبه مجلس را به تاخیر بیندازیم، در حال که هیچ اقدامی از سوی طرف های غربی صورت نگرفته است.


عباسی می‌افزاید فرصت سه ماهه به طرف های غربی و آمریکایی ها اشتباه محض است. ما نباید در این دام بیفتیم، ما باید تا رفع کامل تحریم ها با آژانس هیچ همکاری ای نداشته باشیم و اگر کاری بخواهند در سه ماه آینده انجام دهند، در چند سال گذشته انجام داده بودند. ما نباید فریب وعده های آنها را بخوریم. اینها همان هایی هستند که به دنبال الگوسازی از برجام برای مسائل موشکی و مسائل منطقه ای ما هستند و حاج قاسم سلیمانی را از ما گرفتند و مطمئن باشید ترورهای دیگری در راه خواهد بود تا جامعه ما را شرطی کنند.


گعده‌های نمایندگان در راهروهای سبز پارلمان


بحث درباره ضرورت اجرای قانون اقدام راهبردی آرام و قرار را از نمایندگان مجلس گرفته و آنها نگران اجرا نشدن قانون هستند. گعده‌های وکلای ملت در گوشه و کنار صحن تشکیل شده، تعدادی از آنها در جایگاه هیئت رئیسه و در اطراف دکتر قالیباف مشغول بحث و گفت‌وگو هستند.
در ادامه نشست تعدادی از نمایندگان پشت تریبون قرار گرفته و نظرات خود را بیان کردند:


ایزدخواه:امروز وحدت کلمه مجلس در لغو برجام است


صفری ملک میان: مجلس یازدهم، مجلس بیانیه نیست


عزیزی:دولت حق ندارد چوب حراج به منافع حیاتی ایران بزند


مقتدایی:در حقوق بین‌الملل بیانیه‌ها الزام‌آور نیست


زاهدی:بیانیه آژانس انرژی اتمی در تضاد با قانون اقدام راهبردی است


بندپی:اکنون وقت اجرای وعده‌های برجامی است، نه وقت‌کشی


مرادیان: اگر مصوبه مجلس ۳ ماه به تاخیر بیفتد، تاخیر ۳ ساله آن نیز دور از ذهن نیست


علیزاده: اجازه نمی‌دهیم لیبرال‌ها پیام رهبری را زیر پا بگذارند


کریمی: مجلس نباید در مقابل قانون شکنی های دولت کوتاه بیاید


دهمرده: اجازه نمی دهیم قانون مصوب قوه مقننه نقض شود


نبویان: دولت مجوز تداوم تحریم ها برای ۳ ماه را صادر کرده است


آصفری: قانون اقدام راهبردی فصل‌الخطاب است


پورابراهیمی: گزارش عملکرد دولت در تفاهم با آژانس باید برای بررسی به قوه قضائیه ارسال شود


زره تن: شتابزدگی در موضع گیری، شأن قوه مقننه را حفظ نمی کند


توافق دولت و آژانس خلاف منافع ملی است


در ادامه زاکانی رئیس مرکز پژوهش های مجلس نیز پس از صحبت نمایندگان پشت تریبون قرار گرفته و می‌گوید بیانیه آژانس و سازمان انرژی اتمی حاوی پیام‌های مختلفی است، پیام نخست آن رهایی آمریکا و اروپا از چالش و انفعال است اما باید بدانند آنهایی که پشت این تفاهم‌نامه هستند دیگر با تنفس مصنوعی نمی‌توانند زنده بمانند لذا پیام سیاسی این بیانیه فوق‌العاده مخرب و به ضرر مصالح انقلاب و منافع ملی است.پس از اظهارات نمایندگان در واکنش به بیانیه مشترک آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی کشور، نوبت به طرح اخطار قانون اساسی از سوی نمایندگان رسید.


توافق نامه دولت و آژانس، مجوز ۳ ماه تحریم مجدد کشورمان را داده است


رئیس کمیسیون اصل ۹۰ معتقد است مطالبی که همکاران از صبح به آنها اشاره کرده اند که نگرانی آنها هم بسیار بجا و درست است، بدعتی است که در کشور در حال شکل گیری است و باید جلوی آن گرفته و از آن ممانعت شود. مجلس مصوباتی را برای دولت می گذارد و دولت این مصوبات را دور می زند و برای خودش بیانیه ای صادر می کند. امروز اتفاقی که افتاده برخلاف صراحت قانون اساسی است، دولت بر مبنای این موضوع باید عذرخواهی کند.


مجلس از قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها صیانت کند


بابایی کارنامی نیز می افزاید هرگونه قرارداد که موجب سلطه بیگانه به کشور شود ممنوع بوده لذا صیانت از قانون به عهده هیات رئیسه مجلس است.


توافق اخیر با آژانس وجاهت قانونی ندارد و باید به قوه قضائیه ارجاع شود


سلیمی در بیان اخطار قانون اساسی خود می‌گوید دولت موظف است از فردا ساز و کار توقف پروتکل الحاقی را اجرایی کند و براساس قانون اقدام راهبردی همه مباحثی که در قانون آمده است را محقق کند و از نظر مجلس توافق ۳ ماهه برخلاف قانون و برخلاف سوگند رئیس جمهور است و رئیس سازمان انرژی اتمی نیز تخلف کرده است و حتما مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد.


امروز اقتدار مجلس را با دفاع از مصوبه اقدام راهبردی نشان می دهیم


متفکر آزاد نیز اضافه می‌کند عملکرد دولت، منافع کشور و ملت را تامین نمی کند و متاسفانه گرفتارهای زیادی امروز داریم و پیوند دادن آن با انتخابات آمریکا و امیدهایی که به این اتفاق بسته ایم، شاهد اتفاقات ناگواری بودیم که بی اعتمادی را در جامعه ایجاد کرد.


بیانیه آژانس اتمی تنها یک وقت کشی است


موسوی لارگانی معتقد است یکی از مهم ترین افتخارات مجلس یازدهم تصویب قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها است که حقیقتا با اتحاد و انسجام نمایندگان این قانون تصویب شد و ما نباید اجازه دهیم که این قانون نقض و باطل شود.


 


رأی قاطع مجلس برای اعمال ماده ۲۳۴ و ارجاع پرونده تخلف روحانی به قوه قضائیه


ساعت از ۱۱ و ۳۰ دقیقه گذشته بود که در نهایت وکلای مردم در خانه ملت با ارسال گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در رابطه با تخلف دولت در اجرای قانون راهبردی به قوه قضائیه موافقت کردند. (کامل خبر را اینجا بخوانید)


رئیس مجلس شورای اسلامی نیز پس از تصمیم نمایندگان مبنی بر موافقت با ارسال گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در رابطه با تخلف دولت در اجرای قانون راهبردی به قوه قضائیه گفت: مجلس شورای اسلامی مطابق قانون وظیفه پیگیری و اجرای قوانین را برعهده دارد. مطابق قانون بخش هایی از تعهدات پیش بینی شده در زمان خودش اجرایی شده و از فردا نیز باید قانون مرتبط با پروتکل الحاقی اجرا شود.(کامل خبر را اینجا بخوانید)


در نهایت پس از گذشت ۲ ساعت از شروع جلسه علنی امروز پارلمان، زنگ پایان نشست علنی مجلس شورای اسلامی راس ساعت ۱۱و ۵۴ دقیقه به صدا درآمد تا وکلای مردم در خانه ملت به منظور بررسی جزئیات لایحه بودجه ساعت ۱۴ مجددا در پارلمان گردهم آیند./


پایان پیام

لینک کوتاه : https://sobhanepress.ir/?p=81531

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.