• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 10 - رمضان - 1442
  • برابر با : Wednesday - 21 April - 2021
51940 97
0

برگزاری نشست شورای هماهنگی آموزش عالی استان یزد و ۲ خبر کوتاه

  • کد خبر : 92725
  • ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۰

نشست شورای هماهنگی آموزش عالی استان با حضور رییس دانشگاه یزد و با هدف بحث و تبادل نظر درباره خط مشی‌های آمایش در تالار اندیشه این واحد دانشگاهی برگزار شد. به گزارش […]نشست شورای هماهنگی آموزش عالی استان با حضور رییس دانشگاه یزد و با هدف بحث و تبادل نظر درباره خط مشی‌های آمایش در تالار اندیشه این واحد دانشگاهی برگزار شد.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی دانشگاه یزد به ایرنا ، در این نشست قاسم بریدلقمانی با اشاره به تصویب طرح آمایش استانی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با استناد به آیین‌نامه‌های ابلاغی از سوی این وزارتخانه به تشریح طرح‌های تعاون، استاد وابسته ، دانشگاه‌های معین و مدیریت استانی آموزش عالی پرداخت.

رییس دانشگاه یزد با بیان اینکه در هفته آینده شیوه‌نامه ‌ای با جزییات بیشتر در خصوص طرح تعاون ابلاغ می شود و هدف این طرح را مشارکت دانشگاه‌های استان در قالب انعقاد تفاهم‌نامه‌ای برای راه‌اندازی رشته‌های درسی جدید با همکاری چند استاد از دیگر دانشگاه‌ها عنوان کرد.

برید لقمانی با استناد به ماده چهار آیین‌نامه شورای مدیریت آموزش عالی ترکیب اعضای شورا را متشکل از رییس دانشگاه معین، رییسان مؤسسه آموزش عالی دولتی ، رییس استانی یا واحد انتخابی هرکدام از دانشگاه‌های آزاد اسلامی ، رییس دانشگاه پیام نور، مدیریت دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و جامع علمی کاربردی و نماینده منتخب موسسه های آموزش عالی غیرانتفاعی با تایید وزیر علوم ذکر کرد.

رییس دانشگاه یزد یکی از اهداف مهم سند آمایش آموزش عالی در کشور را مشارکت، هم‌افزایی و تجمیع مراکز آموزش عالی در استان‌ها دانست و اظهار کرد: هرکجا قدم‌ها را درست برداشته شد به نفع مجموعه آموزش عالی و جامعه کار تمام شد و برای توسعه‌ آموزش عالی در کشور، باید از هر طریق ممکن بر کیفیت آموزش تاکید شود.

برید لقمانی حرکت افزایش تعداد مراکز آموزش عالی در گذشته را خطر بزرگی توصیف کرد که باعث از بین رفتن و تنزل جایگاه و حرمت دانشگاه‌ها و استادان شد.

به گفته رییس دانشگاه معین یزد، دانشگاه‌های استان باید با پرهیز از موازی‌کاری،  به‌گونه‌ای فعالیت کنند که اقدام آنان نه‌تنها با یکدیگر همپوشانی نداشته باشد بلکه در جهت رشد و ارتقای آموزش‌عالی باشد؛ همانگونه که حذف رشته‌های شبانه این واحد دانشگاهی کمکی به دیگر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی در استان بود.

وی با اشاره به طرح نکاتی در این نشست که آن را قابل تامل دانست ،گفت: آیین‌نامه شورای آموزش عالی آمایش مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و تا حدی با وجود تغییر دولت‌ها همچنان می‌تواند به روند اجرایی خود ادامه دهد.

تصویب آیین‌نامه داخلی، بازتعریف ماموریت‌ها و تعیین کارگروه‌های ذیل شورا، مشخص کردن برنامه‌های هر دانشگاه در راستای سند راهبردی، کارهای قابل واگذاری در قالب هم‌افزایی و مشارکت دانشگاه‌ها با یکدیگر از دیگر مواردی بود که در این نشست مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.

در این نشست از سوی رییس دانشگاه معین، مسعودرضا آقابزرگی دانشیار دانشکده مهندسی برق دانشگاه یزد به مدت چهار سال به عنوان دبیر این شورا معرفی شد.

تمرکز این شورا بر سیاستگذاری به عنوان محور اصلی آموزش عالی، جهت‌گیری به سوی نیازهای توسعه استان، ایجاد اتاق فکر در ذیل این شورا، مشخص شدن وظایف اعضا، تمرکز بر مباحث مالی، تنفیذ اختیار بخشی از تصمیم‌گیری‌های   وزارتخانه به این شورا، تنفیذ اختیار به مراکز آموزش عالی که ستاد مخصوص به خود دارند و استقلال شورا در تصمیم‌ گیری‌های استانی ازجمله موارد مطرح شده از سوی اعضای حاضر در این نشست بود.

بهاباد

 در راستای برگزاری کنگره چهار هزار شهید استان یزد به مناسب هفته منابع طبیعی ( ۱۵ تا ۲۱ اسفند) در مراسمی ۱۵۸ اصله نهال به یاد ۱۵۸ شهید بهاباد با حضور جمعی از مسوولان روز پنجشنبه در گلزار شهدای این شهرستان کاشته شد .

به گزارش ایرنا، فرماندار بهاباد در این مراسم ،روز درختکاری را فرصت بسیار مناسبی دانست تا با کاشت یک اصله نهال و توسعه فضای سبز، آینده فرزندان این منطقه با هوای پاک و سالم تضمین می شود.

محمد مهدی خانی زاده بهابادی اظهار کرد: کاشت نهال در روز درختکاری به عنوان یک اقدام ملی خداپسندانه است که سبب توسعه پوشش گیاهی و درختکاری می شود.

وی با اشاره به اینکه هفته منابع طبیعی فرصتی برای احترام به محیط زیست ، احیای آن و ترویج فرهنگ درختکاری است ، افزود : مدیریت حفظ، نگهداری و توسعه فضای سبز باید با مشارکت مردم انجام شود و با فرهنگ سازی مؤثر با کسانی که برای منافع خود اقدام به قطع و نابودی درختان می کنند مبارزه کرد.

فرماندار بهاباد، درختکاری را برای دوستداران طبیعت و منابع طبیعی فرصت دوباره‌ای برای سرسبزی و طراوت به زمین دانست و افزود: حراست از میراث طبیعی حراست از فرهنگ و هنر است.

همچنین رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بهاباد درخت را گران‌بهاترین آفریده‌ خدا برای انسان دانست، خاطرنشان کرد: اهمیت کاشت درخت در اسلام به اندازه ساخت مسجد است و تلاش برای حفظ منابع طبیعی و توسعه فضای سبز شهری مساله ای است که باید مورد توجه تمامی افراد جامعه باشد.

مهناز ایمانی بهابادی تصریح کرد : هفته منابع طبیعی نام‌گذاری نمادین است تا در راستای حفظ منابع و مواهب طبیعی در راستای توسعه پایدار اهتمام شود و درخت همانند انسان موجود زنده‌ای است که نیاز به مواظبت و ادامه حیات دارد.

مرکز شهرستان ۲۰ هزارنفری بهاباد درفاصله ۲۰۰ کیلومتری نوب شرقی یزد قراردارد.

مهریز

به گفته رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهریز برای نخستین بار طرح حدنگار و جداسازی ( کاداستر ) در ۶۷۴ هزار هکتار از اراضی ملی روستاهای این شهرستان  پایان یافت.

سید علی باقری عصر پنجشنبه به مناسبت هفته منابع طبیعی ( ۱۵ تا ۲۱ اسفند ماه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با اجرای طرح یادشده تمامی حدود اراضی ملی و مستثنیات شهرستان دقیق اصلاح و ثبت شد .

وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح حدود سه سال طول کشید ،ادامه داد: مهریز در میان ۱۰ شهرستان یزد اولین شهرستانی است که طرح حدنگار را با همکاری مردم اجرا کرد .

وی خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح سرعت پاسخگویی به استعلام و ثبت اراضی واگذای با دقت بالا و بدون خطا در مناطق روستایی انجام می شود.

باقری تصریح کرد: طرح مشخص شدن اراضی ملی از زمین های مردم یکی از راه‌های موثر مقابله با دست‌اندازی به اراضی ملی و تثبیت حاکمیت دولت بر منابع طبیعی است.

رییس اداره منایع طبیعی مهریز یادآور شد: با اجرای این طرح بدون شک، آمار تعرض، دخل و تصرف و سوء استفاده از اراضی ملی به طور قابل ملاحظه‌ای در منطقه کاهش می‌یابد.

طرح کاداستر همان حدنگاری و نقشه‌برداری ثبتی است که بر اساس سند مالکیت صادر می شود.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

لینک کوتاه : https://sobhanepress.ir/?p=92725

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.