• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 1 - شوال - 1442
  • برابر با : Wednesday - 12 May - 2021
60825 83
1

بررسی جیپ رَنگلِر روبیکان ۳۹۲ (Wrangler Robican) مدل ۲۰۲۱ : برانکو دیگه کیه ؟!

  • کد خبر : 136723
  • ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰:۱۸

می‌خواهیم به بررسی رَنگلِر روبیکان ۳۹۲، یکی از جذاب‌ترین جیپ‌های ساخته شده بپردازیم. اگر دوست‌تان به شما می‌گفت که خودرویی خریداری کرده که موتور خورجینی هشت سیلندرش ، ۴۷۰ اسب […]


می‌خواهیم به بررسی رَنگلِر روبیکان ۳۹۲، یکی از جذاب‌ترین جیپ‌های ساخته شده بپردازیم. اگر دوست‌تان به شما می‌گفت که خودرویی خریداری کرده که موتور خورجینی هشت سیلندرش ، ۴۷۰ اسب بخار قدرت تولید می کند و با استفاده از سیستم چهارچرخ متحرک ، در ۴.۵ ثانیه سرعتش از سکون به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و یک چهارم مایل را در ۱۳ ثاینه طی می‌کند ،آیا می‌توانستید حدس بزنید که درباره‌ یک جیپ صحبت می‌کند؟ ولی اگر به شما می‌گفت که در کنار این ویژگی‌ها ، درهای آن جدا می‌شوند و شیشه‌های جلوه خوابانده می‌شوند، شاید می‌توانستید به رَنگلِر روبیکان ۳۹۲ فکر کنید.

جیپ رَنگلِر روبیکان ۳۹۲ مدل ۲۰۲۱ چی هست ؟

بعد از سال‌ها درخواست توسط مشتریان ، انتظار‌ها به سر رسید و بالاخره شرکت جیپ ، رَنگلِر روبیکان ۳۹۲ را با موتور V8 تولید کرد ؛ این انتظار واقعا ارزشش رو داشت ! اما قبل از این که درباره رانندگی این خودرو حرف بزنیم ، باید از جزئیات قرار دادن یک موتور V8 در محفظه ی کوچک موتور رنگلر صحبت کنیم. محفظه‌ای که در حالت عادی جای یک موتور ۶ یا ۴ سیلندر را داشت !
گیربکس و موتور این مدل از رنگلر با جیپ گرند چروکی (Grand cherokee) مشترک است اما رنگلر با چالش‌هایی مواجه شده که برادر بزرگ‌ترش از آن‌ها فارق بود. برای جا دادن این موتور ۶.۴ لیتری و گیربکس هشت دنده ، قسمت جلویی خودرو ، دوباره از اول طراحی شد. در این طراحی ، اگزوز خودرو به موتور نزدیک‌تر شده و سیستم خنک‌کننده ۲ سانتی‌متر به جلو جا به جا شده و به جای فن‌های ۶۰۰ وات قدیمی ، به فن‌های جدید با توان ۸۵۰ وات مجهز شده تا بتواند وظیفه‌اش را به خوبی انجام دهد.
برای این که این خودرو بتواند در آب به خوبی عمل کند و جریان هوا را به موتور خود برساند ، مهندسان جیپ سیستم القایی hydro guide را ابداع کرده‌اند. آن‌ها کاپوت یک گلادیاتور موهاوِی ( gladiator mojave ) را بریده و یک ورودی هوا ایجاد کردند. آن‌ها مسیری طراحی کردند که نه تنها هوا را به موتور می‌رساند ، بلکه می‌تواند در هر دقیقه از ورود ۱۵ گالن آب به موتور جلوگیری کند. مسیر ثانویه‌ای هم تعبیه شده که در زمانی که گِل یا یخ مسیر ورودی هوای روی کاپوت را بسته ، به موتور هوا برساند. جالب است بدانید که فیلتر هوای این خودرو سه برابر بزرگ تر از مدل های قبلی است.
بررسی جیپ رَنگلِر روبیکان 392 Wrangler Robican مدل 2021

جیپ رَنگلِر روبیکان ۳۹۲، یک خودروی سرسخت

این خودرو در کنار تغییراتی در قسمت موتور ، از بدنه‌ای جدید بهره می‌برد که در نقاط مخصوصی ، سخت تر از بدنه‌های قبلی است. قسمت جلو دوباره طراحی شده و محل نصب موتور نیز از گذشته محکم‌تر است. به دلیل حجم زیاد موتور V8 ، سیستم تعلیق یک اینچ نسبت به دیگر مدل‌ها بلند تر است تا از آسیب رسیدن به موتور جلوگیری کند.
محل کمک فنر‌ها به طور کلی تغییر کرده و این امر سبب افزایش ثبات در رانندگی و پایداری خودرو در مسیرهای آفرود شده است. با این تغییرات ، با اینکه این مدل موتور بزرگ‌تر و سنگین‌تری دارد اما کیفیت رانندگی و ارتفاع آن با مدل ۴ سیلندر دیزلی تفاوتی ندارد.
1618678265 531 بررسی جیپ رَنگلِر روبیکان 392 Wrangler Robican مدل 2021
برای بهبود فرمان‌پذیری ، ضریب سختی فنرهای جلو و عقب نیز ۱۰ درصد تغییر کرده است. فنرهای سخت‌تر و سیستم جلوگیری از واژگونی ، تفاوت محسوسی بین تجربه رانندگی با این مدل و مدل‌های دیگر ایجاد کرده است.
1618678265 390 بررسی جیپ رَنگلِر روبیکان 392 Wrangler Robican مدل 2021
توان تولید شده توسط موتور ۸ سیلندر خورجینی با حجم ۶.۴ لیتر ، از طریق گیربکس اتوماتیک هشت دنده مدل ۸HP75 ، مجهز به سیستم تنظیم گشتاور به چرخ ها انتقال می‌یابد. این گیربکس دارای دنده‌های سنگین و قدرتی با ضریب ۲.۷۲:۱ است که توانایی‌های آن برای عبور از مسیر های آفرود را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. این گیربکس در حالت عادی ۷۰ درصد از گشتاور را به محور عقب و ۳۰ درصد مابقی را به چرخ های جلو منتقل می‌کند که این نسبت با توجه به نیاز تا ۵۰/۵۰ نیز قابل تغییر است. با استفاده از این سیستم ، به صورت بهینه ، حداکثر استفاده از توان موتور ممکن می‌شود.
محور جلوی جیپ رَنگلِر روبیکان ۳۹۲ مدل ۲۰۲۱ ، با محور جلوی گلادیاتور موهاوی که دارای ترمزهای بزرگ‌تر ، پلوس‌های ضخیم‌تر و بند های چدنی است، یکسان است. این محور در دنده‌های سبک توان انتقال قدرت با ضری ۳.۷۳:۱ است که با دیگر مدل‌های این سری متمایز است.
بدیهی است که هیچ‌کدام از مدل‌های رنگلر کاملا منحصر به فرد نیستند و قطعات اشتراکی دارند. این مدل اما دارای جزئیاتی به رنگ برنز ، کمک فنر ، کاپوت با علامت گذاری ۳۹۲ ، رینگ های ۱۷ اینچی با لاستیک‌های ۳۳ اینچی مخصوص به خود است. ان مدل دارای تودوزی تمام چرم و مشکی است که نماد ۳۹۲ بر روی صندلی‌های آن کار شده است.
1618678266 418 بررسی جیپ رَنگلِر روبیکان 392 Wrangler Robican مدل 2021

تجربه رانندگی با قوی‌ترین رنگلر؟

با توجه به تمام تغییراتی که بر روی این مدل انجام داده شده است ، ما برای تست اولیه رانندگی بسیار هیجان‌ زده بودیم. شرکت جیپ در صحرا‌ های یوتا که از مسیرهای سخت رانندگی آفرود به شمار می‌رود ، مسری را برای تست رانندگی رَنگلِر روبیکان ۳۹۲ آماده کرده است. مسیری شامل رانندگی در اتوبان ، جاده‌های خاکی ، شن زار ، تپه ها و سنگ لاخ‌ها .
با فشردن یک دکمه ، موتور V8 شروع به غریدن کرد. در زمان تست ، درها نصب‌شده بودند ولی ما برای شنیدن موسقی دل‌ انگیز موتور که از طریق چهار خروجی اگزوز به گوش می‌رسد ، سقف خودرو را باز کردیم. اگر شما از آن دسته راننده‌هایی هستید که رانندگی در سکوت را ترجیح می‌دهید ، می‌توانید با فشردن یک دکمه بر روی داشبورد ، حالت ساکت (quiet) که صدای اگزوزها را کم‌تر می کند فعال کنید.
روی جاده، با اختلاف، بهترین احساس رانندگی در بین تمامی رنگلر های تولید شده را دارد. رَنگلِر روبیکان ۳۹۲ ، در عین ناباوری ، سواری راحت و بدون لرزشی دارد. وقتی پدال گاز را تا آخر فشار می‌دهید ، به گونه‌ای شما را به صندلی میخ‌کوب می‌کند که هیچ‌ وقت تجربه‌ آن را در مدل‌های دیگر رنگلر نداشته‌اید. گیربکس درست مثل گرند چروکی به سرعت دنده را تعویض کرده و پدال واکنشی بدون تاخیر را ارائه می‌دهد. غیر ممکن است که شما با پدال های تعویض دنده پشت فرمان بازی نکنید تا غرش موتور را بشنوید.
1618678266 519 بررسی جیپ رَنگلِر روبیکان 392 Wrangler Robican مدل 2021

وقت تست ویژگی‌های آفرود رَنگلِر روبیکان ۳۹۲ رسیده

با وجود این که تمامی ویژگی‌های این خودرو بر روی جاده ما را مجذوب خود کرده ، ما برای رانندگی روی آسفالت به اینجا نیامده‌ایم ! رَنگلِر روبیکان ۳۹۲ متعلق به جاده های خاکی و گلی و کوهستان است. جایی که آدرنالین را در خون شما به جریان در آورده و آن روی خود را به شما نشان می‌دهد. قسمت شن‌زار برای ما محبوب‌ترین قسمت بود ؛ جایی که امکان نداشت رنگلر ۳۹۲ گیر کند ! اهمیتی نداشت که عمق شن چقدر باشد ، جیپ رَنگلِر روبیکان ۳۹۲، مدل ۲۰۲۱، با قدرت راه خود را به بیرون باز می‌کرد و شن ها را در هوا پخش می‌کرد.
جاده‌های خاکی صاف به مکانی برای دریف کشیدن تبدیل می‌شود. مخصوصا زمانی که با فعال کردن حالت off-road+ تمامی سیستم‌های ایمنی رانندگی از جمله کنترل کشش و کنترل پایداری خاموش می‌شوند. شاید گفتن این درباره یک خودروی بزرگ با لاستیک‌های ۳۳ اینچی سخت باشد اما رنگلر از شما شجاعت برای سر را طلب می‌کند. شجاعت این که پایتان را با تمام توان بر روی پدال گاز فشار دهید !
قسمت بعد سنگ لاخ‌ها بود که با توجه به وزن بالای این خودرو ، توقع خاصی نداشتیم اما قدرت موتور v8 آن ، اشتباه ما را به ما نشان داد. این خودرو به راحتی و بدون هیچ زحمتی سنگ‌ها و تپه‌ها را بالا می‌رفت. در زاویه‌های خاص ، ما از دوربین جلوی خودرو برای دیدن استفاده می‌کردیم . این دوربین فضایی که به خاطر کاپوت از دید خارج بود را بر روی نمایشگر ۸.۴ اینچی به ما نشان می‌داد. این ویژگی در زمان‌های سخت و زاویه های تند بسیار کارآمد است.
زمانی که گیربکس را در ۴-Lo قرار دهید ، با سرعت پایین جهت جلوگیری از سر خوردن ، رنگلر به راحتی گشتاور را ببن تمامی چرخ‌ها انتقال داده و به مسیر خود ادامه می‌دهد. برای راحتی بیشتر ، شما می‌توانید سرعتتان را با استفاده از پدال های تعویض دنده پشت فرمان تنظیم کنید که به شما این امکان را می‌دهد که دست‌هایتان را بر روی فرمان نگه دارید.
1618678266 958 بررسی جیپ رَنگلِر روبیکان 392 Wrangler Robican مدل 2021

جیپ رَنگلِر روبیکان ۳۹۲ مدل ۲۰۲۱ : نتیجه‌ گیری اولیه

به طور خلاصه ، رنگلر یک همکار قدرتمند در شرایط سخت است. شاسی محکمی دارد ، عاشق سرعت بوده و راندن آن بسیار لذت‌بخش است. ما فقط متوجه دو مورد شدیم که رنگلر با آن‌ها می‌تواند خود را از عالی به بسیار عالی برساند: به نظر ما ، لاستیک های ۳۵ اینچی عملکرد بهتری در قسمت های سنگ‌لاخ خواهند داشت. هم ما این موضوع را می‌دانیم و هم جیپ. اما این که چرا از کارخانه لاستیک های ۳۵ اینچی تعبیه نمی‌شوند ، بحث دیگریست. خبر خوب این است که برطرف کردن این مشکل، به راحتی جا به جا کردن لاستیک‌ها هست.
مشکل دیگر ، شاکرها (تجهیزاتی که از ضربه های محکم یا همان شوک ، جلوگیری می‌کنند) هستند. عملکرد آن‌ها در اتوبان و در جاده‌های خاکی بسیار مناسب است اما در زمات شتاب‌گیری ، کنترل خودرو را مشکل می‌کنند. با موتوری به این قدرت ، شتاب‌گیری کار ساده‌ایست و به سرعت اتفاق می‌افتد و این یک نکته منفی برای سیستم تعلیق به حساب می‌آید. به طور کلی ، خودرویی با این قدرت نیاز به سیستم تعلیقی در حد خود دارد تا توان کنترل آن را داشته باشد.
بالاخره حرف آخر ! اگر شما عاشق رانندگی‌های هیجان‌انگیز ، سرعت و رانندگی آفرود هستید ، این خودرو برای شماست. با شروع قیمت ها از ۷۴۹۹۵ دلار ، این خودرو یک معامله خوب به نظر می‌رسد، وقتی که قرار دادن یک موتور v8 در رنگلر های قدیمی ۳۰۰۰۰ دلار خرج داشت. با این قیمت شما یک خودروی کامل با تضمین کامل کارخانه دریافت خواهید کرد. البته فراموش نکنید در بین راه نمایندگی تا خانه، لاستیک‌ها را عوض کنید!

لینک کوتاه : https://sobhanepress.ir/?p=136723

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.