• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 19 - رجب - 1442
  • برابر با : Tuesday - 2 March - 2021
28013 358
0

آزادسازی ۲۱۳ هکتار از حاشیه رودخانه‌های اصفهان

  • کد خبر : 82391
  • ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۷:۳۱

منصور شیشه‌فروش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه محدوده‌هایی از استان در نواحی جنوب غربی دارای رودخانه‌های دائمی است، اظهار داشت: اکثر مناطق استان در بر گیرنده مسیر‌های کوچک و بزرگ رودخانه هستند و حدود ۳ هزار کیلومتر از رودخانه‌های استان نیازمند تعیین حریم بستر هستند. مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با […]


منصور شیشه‌فروش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه محدوده‌هایی از استان در نواحی جنوب غربی دارای رودخانه‌های دائمی است، اظهار داشت: اکثر مناطق استان در بر گیرنده مسیر‌های کوچک و بزرگ رودخانه هستند و حدود ۳ هزار کیلومتر از رودخانه‌های استان نیازمند تعیین حریم بستر هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه با توجه به پیش‌بینی‌های بارش‌ باران در اسفند ماه، جلسه ستاد پیشگیری و کنترل سیل برگزار شد و پیش‌بینی‌های لازم در این زمینه انجام شد، افزود: ۳ هزار کیلومتر طول رودخانه‌های استان است و حدود ۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر از این رودخانه‌ها حریم بستر آن‌ها انجام شده و ۶۸۰ کیلومتر دیگر در حال مطالعه است، مطالعات تعیین حریم بستر رودخانه‌ها از دخل و تصرف‌های غیرقانونی به رودخانه‌ها و پیشگیری از سیل کمک می‌کند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه در مطالعات مرحله دوم مکان‌های عبوری از مناطق جمعیتی و اراضی کشاورزی که بازه‌های سیل‌خیز دارند و مورفولوژی رودخانه در حال تغییر است اصلاح مسیر، لایروبی و دیواره‌سازی انجام می‌شود، گفت: رودخانه زاینده‌رود در مسیر پل بابامحمود حدود ۱۰۰ کیلومتر لایروبی و اصلاح مسیر انجام شده است.

۲۸۰ کیلومتر از رودخانه‌های استان لایروبی شده است

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته و امسال در کل ۲۸۰ کیلومتر از رودخانه‌های استان لایروبی انجام شده است، بیان کرد: نشانه‌گذاری در طول ۵۵۸ کیلومتر از رودخانه‌های استان به منظور اطلاع‌رسانی انجام شده است، وقتی حریم بستر رودخانه‌ها تعیین می‌شود، نشانه می‌گذارند که اینجا حریم دارد و امسال هم در رودخانه‌های نطنز و کاشان حدود ۱۰۰ کیلومتر نشانه‌گذاری شده است.

شیشه‌فروش با بیان اینکه وقتی رودخانه‌ها شناسایی شدند، تابلوهای هشدار سیل در مناطق پر خطر و نزدیک مناطق جمعیتی، گردشگری، پل‌ها و محل دفن نخاله‌ها با هدف پیشگیری از حادثه و محافظت از اراضی و بستر رودخانه انجام می‌شود، اضافه کرد: امسال در بیشتر رودخانه‌های خطرپذیر ۳۲۰ تابلو نصب شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه تاکنون ۱۶۵ کیلومتر از رودخانه‌های استان ساماندهی شده است، ادامه داد: در حال حاضر ۱.۵ کیلومتر هم در حال انجام است، در واقع ساماندهی رودخانه به معنای اصلاح مسیر رودخانه‌ها، تثبیت بستر، کنترل فرسایش و رسوب،  بهینه‌سازی و افزایش ظرفیت آب‌گذاری و حفاظت پایه پل‌ها انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ساماندهی رودخانه‌های خشک در حال انجام است، افزود: با هدف کنترل سیلاب ساماندهی رودخانه‌های گلشهر و زاینده‌رود، شهر کاشان، نطنز، خوانسار، هریزه  کوهپایه، شهرستان اصفهان، چادگان و شهرضا انجام شده است.

شیشه‌فروش با بیان اینکه لایروبی مسیر رودخانه‌ها به منظور افزایش ظرفیت عبور جریان آب انجام می‌شود، گفت:  در سال ۹۹ حدود ۶۲ کیلومتر و در حال حاضر ۴۲ کیلومتر از رودخانه‌های استان در حال لایروبی است و لایروبی رودخانه‌های رحیمی و مهرگرد در سمیرم، تیپ‌جان در گلپایگان، گازورگاه در کاشان، شور انجام شده است.

آزادسازی ۲۱۳ هکتار از رودخانه‌های استان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه آزادسازی رودخانه‌های سلمان در تالخونچه، خور، دهاقان و پلاس جان در بالا دست فریدن انجام شده است، بیان کرد: حفاظت از رودخانه‌های استان انجام شده است و در کل ۲۱۳ هکتار با همکاری ۶۲ گروه گشت و نظارت آب منطقه‌ای آزادسازی شده است.

وی با بیان اینکه در راستای آزادسازی سراسر رودخانه زاینده‌رود امسال ۱۴ احکام قضایی با همکاری قوه قضائیه انجام شده است، تصریح کرد: ۴.۸ هکتار در محدوده رودخانه زاینده‌رود آزادسازی انجام شده است، در رودخانه دامنه‌داران حدود ۴ هکتار در سراسر رودخانه آزادسازی انجام شده است.

شیشه‌فروش با بیان اینکه ۳۲ هکتار آزادسازی سراسری ارضی تصرف شده بستر سد زاینده‌رود توسط آب منطقه‌ای در سال ۹۹ کار بزرگی بوده که با همکاری قوه قضائیه  انجام شده است، عنوان کرد: آزادسازی و ساماندهی سراسری زاینده‌رود در غرب  استان با همکاری صنف کشاورزان از دی ماه ۹۵ تا کنون ادامه داشته است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: تخریب بندهای غیرمجاز، تخلیه بخشی از نخاله‌ها از حاشیه رودخانه، گچ‌گیری و پیاده‌روسازی مسیر جاده‌ها بخشی از کارهایی بوده که تاکنون انجام شده و نتایج حاصله از آزادسازی و ساماندهی سراسری رودخانه زاینده‌رود منجر به آزادسازی ۶۴ کیلومتر حریم بستر رودخانه شده و ۱۶۰ هکتار تا درچه و ۴۲ کیلومتر جاده ساحلی تا این شهر انجام شده است.

شناسایی۲۲۶ سازه پر خطر در رودخانه‌های استان

وی با اشاره به شناسایی نقاط خطرپذیر در رودخانه‌ها گفت: یک تیم عملیاتی و تحقیقاتی سازه‌های خطرساز را در رودخانه‌ها شناسایی و بانک اطلاعاتی ایجاد کردند و راهکارهای پیشنهادی را به دستگاه‌های اجرایی ارائه کردند، تاکنون حدود ۲۲۶ سازه پر خطر در رودخانه‌ها شناسایی شده که به دستگاه‌ها ابلاغ شده و حدود ۳۰ درصد از آن‌ها اصلاح شده است و آب منطقه‌ای باید اصلاح سایر سازه‌های پرخطر را پیگیری کند.

شیشه‌فروش ادامه داد: از عوامل موثر در تشدید سیل می‌توان به دخل و تصرف غیرمجاز بر حریم رودخانه‌ها، برداشت بی‌رویه مصالح از رودخانه‌ها، تخریب پوشش گیاهی و جنگل‌ها و مراتع، تغییر کاربری اراضی، اجرای غیراصولی سازه‌ها بر روی رودخانه‌ها اشاره کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه راهکارهای پیشگیری از سیل را به دستگاه‌ها ابلاغ کرده‌ایم، گفت: مطالعه و اجرای طرح‌های غیرسازه‌ای، توسعه ایستگاه‌های هواشناسی، توسعه سیستم هشدار سیل، آزادسازی حریم بستر رودخانه‌ها، سدسازی و ایجاد مخازن ذخیره آب، احداث دیوارهای حفاظتی و سیل‌بند، لایروبی رودخانه‌ها و انهار و احداث کانال‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی در شهرها و احیای مراتع و پوشش‌‎های گیاهی از جمله راهکارهایی برای پیشگیری از سیل است که به دستگاه‌ها ابلاغ کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه ۷۴.۲ مساحت استان درگیر خشکسالی است، بیان کرد: در حال حاضر ۱۶۹ روستای استان با تانکر آب‌رسانی می‌شود، رودخانه زاینده‌رود خشک است و تالاب گاوخونی ۴ درصد آن آب دارد با وجود این شرایط بارش‌هایی اتفاق می‌افتد.

شیشه‌فروش با اشاره به اینکه به منظور پیشگیری از سیل در مناطق خشک و نیمه خشک که احتمال وقوع سیلاب است، برنامه‌ریزی جامعی کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: جلسه ستاد مدیریت بحران تشکیل شد و در راستای پیشگیری و کنترل سیل به شهرداری‌ها، اداره راه، جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای ابلاغ شد که باید اقداماتی از قبیل گشت و نظارت، لایروبی و بازسازی و آزادسازی رودخانه‌ها را انجام دهند و طرح‌های هدایت آب‌های سطحی را اجرا کنند و اداره راه و جهاد کشاورزی باید بندهای حفاظتی را اطراف سکونتگاه‌های روستایی، قنوات و جاده‌ها اجرایی کنند.

انتهای پیام/۶۳۱۰۱/ج۳۰/


لینک کوتاه : https://sobhanepress.ir/?p=82391

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.